Descarcă aplicația: orange sport Live TV Orange Sport: 1 2 3 4

OFICIAL | Rapid a anunţat despărţirea de Cristiano Bergodi. Cine îi va pregăti acum pe giuleşteni după plecarea italianului

Rapid

Comentarii

Rapid a anunţat despărţirea de antrenorul Cristiano Bergodi şi de staff-ul tehnic al acestuia.

"FC Rapid s-a despărţit de comun acord de antrenorul italian Cristiano Bergodi, după o serie negativă de patru înfrângeri consecutive, în primele patru etape ale Play-Off-ului.

În urma acestor rezultate, Rapid a coborât pe poziţia a cincea, la un singur punct în faţa lui Sepsi OSK, ultima din Play-Off.

În vârstă de 59 de ani, Cristiano Bergodi a venit la începutul sezonului, stând pe banca Rapidului în 37 de meciuri, ce s-au încheiat cu 16 victorii, 12 egaluri şi 9 înfrângeri.

De asemenea, în Giuleşti nu vor continua Luigi Ciarlantini, antrenorul secund, şi Ionel Colonel, preparatorul fizic, ambii făcând parte din staff-ul lui Bergodi.

Le mulţumim celor trei pentru momentele frumoase şi le urăm mult succes în continuare!

Interimatul va fi asigurat de Bogdan Lobonţ, alături de Adrian Iencsi şi Ciprian Niţă" , se arată în comunicatul Rapidului.

Rapid - Sepsi 0-1

Sepsi OSK a învins-o, luni seara, în deplasare, scor 1-0, pe Rapid Bucureşti, în ultimul meci al etapei a patra din play-off-ul Superligii.

Rapid a avut primele ocazii de gol ale meciului din Giuleşti, ambele  prin Ermal Krasniqi, în minutele 12 şi 23. Gazdele au primit un penalty în minutul 51, arbitrul Florin Andrei eliminându-l şi pe Alimi, dar, după analiza VAR, penalty-ul a fost anulat din cauza unei poziţii de offside, iar cartonaşul roşu a fost şi el anulat.

Burmaz a ratat în minutul 74, dar pe final de meci oaspeţii au fost periculoşi, Roland Varga fiind aproape de gol. Sepsi a dat însă lovitura în minutul 90+5, când Marius Ştefănescu a centrat în faţa porţii, iar Debeljuh l-a învins pe Aioani. Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a oaspeţilor, iar Rapid are patru înfrângeri consecutive în play-off. În clasament, Sepsi este pe locul 6, cu 27 de puncte, iar Rapid se află pe locul 5, cu 28 de puncte.

• RAPID: Aioani – Onea, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Hromada, Oaidă (Emmers 61), Hasani (Burmaz 65) – E. Krasniqi, A. Rrahmani, Petrila (Funsho Bamgboye 61). ANTRENOR: Cristiano Bergodi
  • SEPSI: Niczuly – Oroian (Oteliţă 73), D. Ciobotariu, Kecskes, A. Dumitrescu – N. Păun (Aganovic 84) – K. Varga (M. Ştefănescu 65), Kallaku (R. Varga 73), Alimi, Fl. Ştefan – Safranko (Debeljuh 65). ANTRENOR: Bernd Stork

Afla mai multe despre: rapidbergodi